NachumHeiman.com:האתר של נחום היימן

שיר פרידה

פורסם ב- חדשות הוד השרון בתאריך: 26/08/2016 [קישור מקור]
מאת: זאב שרגא

שאול דור, חברו הטוב של נחום (נחצ'ה) היימן ז"ל, מספר על מערכת היחסים הקרובה של השניים ועל הפרידה מהאיש שכל כך אהב

שאול דור עם ציור של נחצ'ה
שאול דור עם ציור של נחצ'ה
בשבוע שעבר, הלך לעולמו נחום (נחצ'ה) היימן ז"ל, חתן פרס ישראל לזמר עברי לשנת 2009 ואחד מגדולי המלחינים והמוסיקאים בזמר העיברי. את ימיו האחרונים עשה נחצ'ה ב"בית אור" בכפר סבא, כשלצדו חברו הטוב שאול דור, יו"ר ההסתדרות בכפר סבא והוד השרון, שדאג לכל מחסורו בשנים האחרונות. השבוע הגענו עם שאולי לחדרו הקטן של נחצ'ה, כדי לפנות את התכולה המעטה שהשאיר אחריו ונדהמנו נוכח התנאים בהם סיים את חייו אחד מגדולי התרבות העברית.

כבר בכניסה קיבלו את פניו של שאול עובדי המקום, אחים, מטפלות, אנשי תחזוקה, מרעיפים זה על זה חיבוקים ואהבה כאילו הכירו לאורך שנים רבות. שאול שהפך בן בית ניגש בעיניים דומעות לדלפק הקבלה, משאיר תמונה של נחצ'ה למזכרת ויחד אנו ניגשים את החדר.

בתוך החדר, ברגע אחד, פגשנו עצבות גדולה המעלה סימני שאלה רבים אודות היחס שלנו כחברה, לאנשי תרבות גדולים כל כך. בכניסה לחדר עמד הפסנתר החום, לצידו שולחן קטן עם מיקרוגל, מקרר ובסמוך מיטה עם טלוויזיה, לצידה הקלנועית ובצפיפות הגדולה – שלל פרסים ותעודות הוקרה מדמויות מפתח בתרבות הישראלית ובהנהגת המדינה – תמונות למזכרת והמון המון דיסקים, של אמנים המבצעים את מאות שיריו של נחצ'ה.

חברות מופלאה

"הכרנו בשנת 2000 בערך, כשכתבתי עם אריק לביא ז"ל את הביוגרפיה שלו", מספר שאול ועצב גדול בעיניו, "ישבנו בקפה בזל, אני עם כוס המים שלי ואריק עם הוויסקי שלו ופתאום עובר נחצ'ה. לא הכרנו אישית ואריק הזמין אותו לשבת איתנו ולהכיר אותי. ישבנו בערך שעתיים, דברנו ארוכות ומכאן התחילה הידידות. בהמשך נפגשנו ויצרנו קשר אישי שלימים הלך והתרופף, ולפני עשור בערך, באירוע מוזיקלי, נפגשנו שוב. התחבקנו והתרגשנו מאוד ונראה היה שלשנינו ברור שמכאן אנחנו לא נפרדים. התחילה חברות מופלאה בינינו, ליוויתי אותו בנישואיו השלישים והפכנו חברים קרובים".

"במהלך השנים עלתה מצוקה כלכלית. לא היה מי שידאג לו, שיסעד אותו והעברתי אותו בערך 5 דירות, מרמת גן לפ"ת, משם לבית הורים בהרצליה ואחר כך ליישוב בית אריה בשטחים", אומר שאול, "ראש המועצה אבי נעים פתח את הבית עבורו, נתן לו גם חלל שיוכל לאחסן ציוד שלו, דיסקים, ספרים וכל ההיסטוריה שלו בעצם. היום אני יכול להגיד שבבית אריה מוחזק אוצר של מדינת ישראל, משנות ה-20 וה- 30. אם הדברים האלה ילכו לאיבוד זה יהיה אסון".

מתי התחילה ההידרדרות הבריאותית במצבו?
"נחצ'ה מאוד אהב צמחים ועציצים, אתה יכול לראות אפילו בחצר כאן – הוא הקים את הגינה. זה היה התחביב שלו ובבית אריה הוא הרים שק דשן, מעד ושבר את הרגל והירך. הוא נזקק לניתוחים ושם בעצם החלה ההידרדרות. הייתי איתו בניתוח, במהלך השיקום כולו, אבל ברגע שהמטפל שלו עזב הבנו שאי אפשר להמשיך לטפל בו, הוא פשוט לא יכול היה ללכת, אבל נשאר צלול לחלוטין, מלא בשובבות שלו, פשוט ילד בגוף של מבוגר. הוא היה אדם חייכן, עם עיניים מדברות, שתמיד ידע לעמוד על שלו עד הסוף, ואם רצה משהו היה משיג אותו".

"הבאנו אותו ל'בית אור' בזכות הבעלים דורי זלצר, חבר טוב שלי שנידב את המקום ללא תמורה כספית, עד שהצלחנו לסדר את הקשיים הבירוקרטים מולם התמודדנו", אומר שאול, "במשך השנים החברות בינינו הפכה כל כך קרובה שידעתי עליו הכל. הוא לא פחד מהמוות, אבל חזר ואמר כל הזמן, 'בבוא יומי, אני מבקש שייכתב על המצבה שלי – נולד כמו צמח בר, חי כמו צמח בר והלך לעולמו, כמו צמח בר. תודה לכולכם'. ככה הוא כתב על פתק ונתן לי ביד, זה מה שהוא רצה. יצא לזכותי שהצלחתי לצלם אותו באחת הפעמים שניגן על הפסנתר בחדר, הניגון האחרון שלו בעצם".

מתי נודע לך על פטירתו?
"שלושה ימים לפני כן יצאתי לשליחות לגרמניה במסגרת העבודה שלי. באתי אליו ואמרתי לו שאני טס. הוא אמר שיהיה לו מאוד קשה בזמן הזה והרגעתי אותו, שזה יעבור מהר ואני עוד מעט חוזר.

"נישקתי אותו על המצח ועליתי למונית לשדה התעופה. שלושה ימים לאחר מכן אני מקבל טלפון משמוליק צבי, חוקר הזמר העיברי, שמספר שהוא בבית החולים עם נחצ'ה. ביקשתי להחליף איתו כמה מילים בטלפון, הוא מלמל ושאלתי אם הוא רוצה שאחזור ארצה, הוא מלמל 'זה בסדר, זה בסדר' ולפתע שמוליק לוקח את הטלפון ואומר לי שהוא איבד הכרה, לא מגיב.

"ניסיתי לחזור ארצה ללוויה ולא הצלחתי, הגעתי אחרי חמישה ימים וגיליתי לצערי שהמשפחה בחרה שלא לשבת עליו שבעה. עכשיו נותר לי להכין את המצבה שלו ובהמשך עורכי הדין, ביניהם שחר יחזקאל, היועמ"ש של ההסתדרות שליווה את כל התהליך, ייפתחו את הצוואה ויראו מה ביקש להשאיר למשפחתו. במקביל, אני מנהל משא ומתן עם קיבוץ גבעת השלושה, על הקמתו של המרכז למורשת הזמר העברי על שמו של נחצ'ה. ניסיתי שזה יקרה כשהוא עוד היה בחיים, אני מקווה שעכשיו נצליח".

אתה מרגיש פער שנפער בך בעקבות מותו?
"פער גדול מאוד", הוא אומר בהתרגשות ועיניו דומעות שוב, "בעיקר בחסרונו של האיש, של הדמות המיוחדת. היו בינינו דברים שאף אחד לא יכול להבין, מערכת יחסים אישית של אב ובן, של חברים טובים, דברים שהוא שיתף אותי וברגע שאוכל לדבר עליהם, תהיה פה רעידת אדמה, אנשים שפשוט ניצלו אותו לאורך הדרך".

שעות לאחר הפגישה שלח לי שאול הודעת SMS שבאמצעותה, ניתן אולי לסיים פרק חשוב בתרבות הישראלית, סיום עצוב משהו: "סיימתי כרגע לפנות את החדר של נחצ'ה," הוא כתב, "ארזתי בחפיסות קרטון מסע חיים, של חתן פרס ישראל".

שאול ונחצ'ה ז"ל כתבו יחד שיר אותו הלחין נחצ'ה בהמשך, תחת השם "הצוואה", הרי הוא לפניכם.

הצוואה

מילים: שאול דור ונחום היימן
לחן: נחום היימן


בבוא יומי...יפלו עלי שלכת
ובדרכים, מרבד של כוכבים כבים
ריחות של סתיו. נוגע לא נוגע
בצד ברושים בין השדות הרחבים

בבוא יומי תגיע השלכת
עלים יפלו על הגגות
גם אם נשוב, או נחזור, צריך ללכת
כשהחידות נותרו בלתי פתורות

בבוא יומי תישוב אולי הרוח
ותפזר את המילים / הצלילים עד תו אחרון
על גבול הלילה והיום כמו דף פתוח
תישוב הרוח על השיר האחרון..... ב 24.8.2016 כותב שאל דור בף הפייסבוק שלו

הערב לאחר סיום השבעה שערכנו לנחום היימן. נכנסתי לחדרו וארזתי בקופסאות קרטון את מסע חייו האחרונים... המילים האחרונות שנחצ'ה אמר לי לפני פטירתו היו כך : "שאולי בבוא יומי תכתוב על המצבה.. נולד כמו צמח בר.. חי כמו צמח בר.. הלך לעולמו כמו צמח בר ...

תודה לכולכם....


..... ב 24.8 כותב גם העתונאי זאב שרגא מ"חדשות הוד השרון" בף הפייסבוק שלו

השבוע, כשליוויתי את שאול דור לפנות את מה שהיה עד לאחרונה חדרו הקט של נחצ'ה היימן ז"ל, לא יכולתי שלא להתרגש נוכח המעמד. חרדת קודש של ממש אל מול אינספור פרסים, גביעים, תעודות הערכה, מכתבי תודה ודיוקן אחד שמסתכל אליך ישירות בעיניים, במעין מבט נקי שאומר למה? או איך? כזה ששואל, איפה אתה היית בשנותיי האחרונות? מה אתה עשית כאזרח כדי לדאוג שזאבים בודדים כמוני, יוכלו לסיים את חייהם בכבוד? תשובות לא היו לי ולפתע התחלתי לדמוע. לא מקצועי מצידי, מודה. אבל הידיעה הזאת, שלפחות אדם אחד נתן את כל כולו כדי להיטיב עם נחצ'ה, בלי קרבת דם, בלי כל אינטרס, רק מתוך אהבה כנה לאדם גדול - הידיעה הזאת הרגיעה אותי במעט, בתקווה גדולה שלכל אחד מאיתנו, בערוב ימיו, יהיה לפחות אדם אחד שאוהב אותו ודואג לכל מחסוריו.

***

בנימה קצת אחרת.
הגיע הזמן שיתעוררו שם במשרדי הממשלה וידאגו לקשישים בינינו, בין אם לאמנים גדולים שלנצח קבעו את דרכה של התרבות הישראלית, לשורדי שואה ממקימי המדינה, אלה שבזכותם אנחנו חיים, או לכאלה שצריכים לעבוד בעבודות פרך, בשנותיהם האחרונות, רק כדי להביא פת לחם הביתה.

איך זה יכול להיות שאנשים פה גוועים ברעב, חיים בתנאים מחפירים שלא יביישו מדינת עולם שלישי והעולם, כמנהגו נוהג...?!

שאול, אין מילים לתאר את הנתינה יוצאת הדופן שלך. אם אדם מאמין אתה, בין אם באל כל יכול, בקארמה או WHATEVER - אתה את שלך עשית, ובגדול!

חדשות אחרונות
סי היימן: "אני בת של איש מאוד גדול. גאון"
02/10/2016:ישראל היום
ימי הילדות העליזים בקיבוץ, האמנים שעלו לרגל, החיים בחו"ל, היחסים המורכבים, הניתוק וההתפייסות, הפרידה בבית החולים והגעגוע הגדול שנשאר. סי היימן מדברת על אביה, נחצ'ה היימן, האיש שחיב...קרא עוד

הערות על השיר "בבוא יומי"
25/09/2016:דף הפייסבוק של יעקב גרוס
השיר "בבוא יומי" היה קיים כבר ב2012 ונקרא בשם "הצוואה". כעבור שנתיים נחצ'ה מסר לפרסום את השיר לעיתון "רוקדים". למיטב הבנתי, כל השיר נכתב בעצם ע"י נחצ'ה....קרא עוד

האזכרה וגילוי המצבה
16/09/2016:דף הפייסבוק של איריס
מבחר תמונות מטקס האזכרה וגילוי מצבה שנערך לנחום היימן במלאת 30 לפטירתו. צילמה וכתבה איריס גרינברג...קרא עוד

אזכרה - 30 לנחצ'ה היימן
16/09/2016:פייסבוק(מקורות שונים)
טקס האזכרה וגילוי מצבה כלל קריאת פרקי תהילים וקדיש ליד הקבר. לאחר מכן התכנסו החברים בהנחיית שמוליק צבי לטקס צנוע עם שירים ודברים לזכרו של נחצ'ה. ...קרא עוד

נכדו של נחצ'ה: תומר עפרון במופע לכבוד סבו
11/09/2016:זאפה
תומר עפרון, נכדו של נחצ'ה, מקדיש את המופע הראשון שלו בפסטיבל הפסנתר, לסבו שהלך החודש לעולמו ...קרא עוד

הערות על נחצ'ה
29/08/2016:חדשות בן-עזר גיליון 1173
הערות מעמוד הפייסבוק של יוסי אחימאיר כפי שפורסמו בגיליון 1173 של חדשות בן עזר...קרא עוד

שיר פרידה
26/08/2016:חדשות הוד השרון
שאול דור, חברו הטוב של נחום (נחצ'ה) היימן ז"ל, מספר על מערכת היחסים הקרובה של השניים ועל הפרידה מהאיש שכל כך אהב...קרא עוד

לנחצ'ה היימן - - - - - - אִישׁ הַשִּׁירִים
25/08/2016:חדשות בן עזר -1172
מתוך השירון "אתמול, היום, מחר – אני ממשיך לשיר"
מועדון הזמר בני-שמעון, קיבוץ דביר, שירון מס' 275
כ"ג בטבת תשע"ד – 26 בדצמבר 2013...קרא עוד

חיפה נפרדת מנחום (נחצ'ה) היימן
25/08/2016:פייסבוק
אפי נצר מנחה מופע פרידה מנחום היימן בהשתתפות ביתו סי, ואמנים נוספים. המופע בחסות עיריית חיפה ....קרא עוד

כמו צמח בר
25/08/2016:חדשות בן-עזר גיליון 1172
לפני מספר שנים נחצ'ה נרשם לקבל את כתב העת העיתי "חדשות בן עזר" וקרא אותו בשקיקה. בגיליון מס' 1172 שוב כותב אורי הייטנר על נחצ'ה ועל פועלו....קרא עוד

"שירים עד כאן" מקאמה-נחום היימן
25/08/2016:פייסבוק
השבוע במקום שיר השבוע, מקאמה לאיש השירים נחום היימן,נחצ'ה, שהלך לעולמו....קרא עוד

אורי הרפז: אני ממשיך לשיר את שיריו של נחצ'ה
24/08/2016:פייסבוק
...קרא עוד

מחשבות וזכרונות עם סיום השבעה
24/08/2016:FaceBook
בדיסק אוסף האחרון שהוציא הוא כתב לי בהקדשה "היונה שבחיי" זכיתי...קרא עוד

חדשות בן-עזר - לזכרו של נחום היימן
22/08/2016:חדשות בן-עזר
לפני מספר שנים נחצ'ה נרשם לקבל את כתב העת העיתי "חדשות בן עזר" וקרא אותו בשקיקה.
בגיליון מס' 1171 כותבים על נחצ'ה ועל פועלו....קרא עוד

יעקב גרוס: חופים הם לפעמים געגועים לנחצ'ה
19/08/2016:פייסבוק
הספד שכתבתי לנחצ'ה - ונבצר ממני לקרוא אותו למוקיריו (אפשר לשתף)...קרא עוד

אורי הרפז: ערב עצוב מאוד. נחצ'ה איננו
19/08/2016:פייסבוק
אני מרגיש הקלה על שהספקתי להוציא את האלבום של יצירותיו על גיטרה בעודו עמנו, ולתת לו את הכבוד הראוי לו - וגם עוד כמה רגעי חיוך ואושר....קרא עוד

נחום היימן הובא למנוחות
18/08/2016:Walla
מאות ליוו את חתן פרס ישראל נחום היימן בדרכו האחרונה. "נחצ'ה הוכיח שוב ושוב את כוחה של המנגינה", ספדה שרת התרבות והספורט בטקס האשכבה בקאמרי...קרא עוד

סי היימן בלוויית אביה: "היית אדם נדיר, אבל גם זאב בודד"
18/08/2016:YNET
מאות אנשים ליוו את חתן פרס ישראל, המלחין והיוצר נחום (נחצ'ה) היימן, בדרכו האחרונה. "ממשיכה את מנגינתך לילה לילה, ואמשיך", ספדה לו בתו סי. מעל הקבר הטרי שרו הנוכחים את "חופים" ונפרד...קרא עוד

סי היימן נפרדת מאביה בטקס לזכרו: "היכן שלא היית, שם ניגנת"
18/08/2016:YNET
הזמרת דיברה בטקס האשכבה של אביה, המלחין נחום (נחצ'ה) היימן, שהלך לעולמו בגיל 82. "הוא מת לי בידיים", אמרה, וסיפרה על צוואתו: "הוא ביקש שלא נבכה, שנשיר אותו". השרה מירי רגב: "הוא הי...קרא עוד

נפרדים: השירים הגדולים של נחום היימן
17/08/2016:YNET
יצירתו הענפה של נחום (נחצ'ה) היימן הציבה לא מעט נכסי צאן ברזל בזמר העברי, כבר מימי קום המדינה. בין אם היו אלה שיריו של נתן יונתן, ביצועיהן של הלהקות הצבאיות או אלבום אהוב לילדים, ב...קרא עוד

בוז'י הרצוג מבקר את נחצ'ה
27/05/2016:פייסבוק
בזמן הדיונים בין הליכוד והמחנה הציוני מצא הרצוג זמן לבוא לבקר את נחצ'ה בבית אור בכפר סבא ...קרא עוד

יום הולדת לנחצ'ה
02/05/2016:פייסבוק
שישי אישי חוגגים לנחצ'ה יום הולדת עם המנחה שמוליק צבי ואמנים אורחים ...קרא עוד

ערב הוקרה לנחצ'ה בבית היוצר
01/05/2016:פייסבוק
ערב מחווה מיוחד בחסות קבוצת "יוצרים בצוותא" בו אמני הקבוצה ואומנים אורחים ישירו את שיריו של נחצ'ה....קרא עוד

ערב מחווה והתרמה למען נחצ'ה
10/03/2016:פייסבוק
ועד כפר גנים ג' ומתנס עולמות הזמינו את אוהבי הזמר העברי לערב מרגש עם שיריו של נחום היימן...קרא עוד

נחום היימן עבר לגור בדיור מוגן
27/01/2016:פייסבוק
לנחום היימן חתן פרס ישראל לזמר העברי יש בית חדש. אתמול העברתי אותו לדיור מוגן בבית בכפר. "בית אור" רחוב בן יהודה 71 כפר סבא. תודה מקרב לב לבעלים דורי זלצר לעובדת הסוציאלית יעל אטיא...קרא עוד


לזכרו. כיתוב/עיצוב: גלי רביץCopyright ©2012 כל הזכויות שמורות
[ניהול תוכן] [מפת האתר]
Powered by Smarty-3.1.12 and ApPHP MicroCMS Pro v3.9.x
שלום , אתה מחובר עם שם משתמש:
server:nachumheiman.co.il