NachumHeiman.com:האתר של נחום היימן

כמו צמח בר

פורסם ב- חדשות בן-עזר גיליון 1172 בתאריך: 25/08/2016 [קישור מקור]
מאת: אורי הייטנר

לפני מספר שנים נחצ'ה נרשם לקבל את כתב העת העיתי "חדשות בן עזר" וקרא אותו בשקיקה. בגיליון מס' 1172 שוב כותב אורי הייטנר על נחצ'ה ועל פועלו.

בהיותו בן 17 סיים נחצ'ה היימן את לימודיו בגימנסיה ברחובות. נותרה שנה עד גיוסו לצה"ל. הוא לא הסתדר עם אביו החורג, והחליט לעבור לקיבוץ. כיוון שהכיר במחנה קיץ של התנועה המאוחדת קבוצת נערים מחברת נוער בכפר מכבי, הוא החליט להצטרף אליהם. מה עשה? ארז תרמיל גב, עלה על אוטובוס וקבע עובדה. הוא הגיע לכפר מכבי, ניגש למזכיר הקיבוץ והודיע לו שבא לשנה של "טעימה" ולהצטרף לחברת הנוער. המזכיר הנדהם שלף ממגירתו כרטיס אוטובוס של "אגד", הגיש אותו לנחצ'ה ואמר לו: "ילד, סע הביתה." נחצ'ה קרע את הכרטיס והצטרף לחבריו מחברת הנוער. הם בנו לו סוכה בין ארבעה עצים, שם הוא ישן בלילה. בבוקר חצה נחצ'ה את הכביש, וראה שם רועה ועדרו. הוא ניגש אליו, הצטרף אליו וסיפר לו את סיפורו.

למזלו, האיש שפגש היה רועה הצאן של הקיבוץ השכן, רמת יוחנן. "שמי מתתיהו שלם," אמר לו הרועה, והודיע לו ש"עד שיסתדרו העניינים אצלך, בוא והיה נער הרועים שלי." המפגש בין הנער נחצ'ה היימן – למשורר, המוסיקאי, איש התרבות ורועה הצאן מתתיהו שלם, היה המפגש החשוב בחייו. לא היה אדם שהשפיע עליו יותר ממנו. כתב נחצ'ה בהקדמה לדיסק שהפיק משירי מתתיהו שלם, "שיבולת בשדה": "במרוצת הזמן למדתי מפיו (במרעה או בביתו הצנוע) את רוב שיריו הנפלאים. אך יתרה מכך, למדתי מפיו את בסיס האמת שעל פיו אדם יוצר חייב להתנהג, בסיס של התנהגות אשר לימים הנחה אותי ומנחה אותי עד לעצם היום הזה, בכל מה שקשור ליצירתי שלי. מתתיהו לימד אותי לראות ולהבין את החיבור הטבעי בין יום ללילה, בין אדם לאדמה, בין אדמה לשמיים, בין העברית לתנ"ך ולשיר השירים ולאהוב ולהבין את החי והצומח מסביבי ולקשור את כולם לאגודה אחת של 'ציר חיים אישי', אשר ממנו נובעת יצירת אמת שאין בה פניות, רייטינגים ושאר זיבורית חסרת ערך תרבותי. כך למדתי ממנו, ועל פי תורתו אני נוהג לכתוב את לחניי עד היום." לא היה זה המפגש הראשון של נחצ'ה עם המוסיקה, לא עם הקיבוץ ולא עם התרבות הקיבוצית. נחצ'ה גדל בבית מוסיקלי. סבו ניגן על אקורדיון, כינור ומפוחית, אביו ניגן על בללייקה והוא עצמו ניגן על פסנתר, אקורדיון ומפוחית. הקשר הקיבוצי הראשון שלו היה בגיל 14, כאשר לאחר גירושי הוריו היה תקופה מסוימת ילד חוץ בקיבוץ נען, שם למד מוסיקה אצל יהודה אורן והמלחין דוד זהבי. טרם הגעתו לכפר מכבי הוא כבר הלחין את שירו הראשון, "ניצנים נראו בארץ" למילות שיר השירים. אולם המפגש עם מתתיהו שלם, הוא המפגש שהשפיע יותר מכל על חייו. והמפגש עם מתתיהו שלם היה המפגש עם מה ששלם ייצג יותר מכל – התרבות הקיבוצית. וגם שנים רבות אחרי שעזב את הקיבוץ, הקיבוץ והתרבות הקיבוצית לא עזבו אותו, והיו לוז יצירתו. הקשר הקיבוצי של נחום היימן נמשך עוד שנים רבות. הוא היה אקורדיוניסט בלהקת הנח"ל (לימים שירת במילואים שנים רבות כלוחם קרבי, ונפצע במלחמות סיני, ששת הימים ויום הכיפורים). לאחר נישואיו הראשונים היה חבר בית אלפא. מטעם בית אלפא יצא ללימודים וקיבל את הכשרתו המוסיקלית הפורמלית. הוא הקים והדריך את חמישיית גלבוע עם נגנים מבית אלפא וקיבוצי הסביבה והלחין רבים משיריהם. את החמישיה הוא צירף לגבעטרון, ובמשך שנים היה המדריך והמעבד של הלהקה. אין תרבות קיבוצית מובהקת יותר מהגבעטרון, ונחצ'ה היה מעמודי התווך של הלהקה לאורך שנים.

באותן שנים, שנות השישים המוקדמות, הלחין היימן את שירי המחזמר "זרעים של מסטיק" מאת לאה נאור. המחזמר נכתב בעבור ילדי קיבוצו בית אלפא, ואתם הוא העלה אותו לראשונה על הבמה, ורק לאחר מכן השירים יצאו בספר.

שיתוף הפעולה הפורה ביותר של נחצ'ה היה עם חברו הקרוב ושותפו ליצירה במשך עשרות שנים, נתן יונתן. גם יונתן היה אז חבר קיבוץ בעמק, קיבוץ שריד. הנופים המשותפים וההוויה המשותפת היו המסד ליצירתם המשותפת. שיתוף הפעולה הראשון ביניהם היה מחזמר שנכתב בידיהם בעבור קיבוץ שריד, ונמשך עד יומו האחרון של נתן יונתן. בעיניי, השיר הקיבוצי ביותר של נחצ'ה היימן, היה "כמו צמח בר". את השיר כתבה חברת קיבוץ שפיים רחל שפירא, הלחין חבר קיבוץ בית אלפא נחצ'ה היימן, עבור סרט המבוסס על ספרה של חברת קיבוץ בית אלפא נעמי פרנקל "דודי ורעי", שעלילתו היא עלילה קיבוצית המתרחשת בקיבוץ. היימן נהג לספר את סיפור הלחנת השיר. הוא ישב בחדר האוכל הומה האדם והרועש של בית אלפא, ולפתע נחה עליו ההשראה. הוא נטל מפית וכתב עליה בתוך דקות ספורות את התווים, תוך שהוא מנתק עצמו מן ההמולה שמסביב. כך נכתבה המלודיה הנפלאה של השיר, שהיה לנכס צאן ברזל של הזמר העברי.

השיר הוא שיר פרידה מאהוב, ומהמקום והקהילה שלו. השיר מתאר את האהבה הסוערת, שהיתה מקסם ילדות, אך העירה אש זרה את לילותיה של הכותבת – תיאור קשה מאוד, המזכיר את האש הזרה שהעלו בניו של אהרון הכהן נדב ואביהו בחנוכת המשכן, והיא שרפה אותם למוות. הקושי של הכותבת היה לא רק עם אהובה, אלא גם עם סביבתו – ולכן המען של השיר הוא אותה סביבה: "אני אהיה לצל חולף בשדותיכם, לסוד נסתר. היו שלום, אני חייתי ביניכם כמו צמח בר." ספרה של פרנקל יצא לאור ב-1973, והדרמה הטלוויזיונית שודרה כעבור שנתיים. חוה אלברשטיין שרה את השיר. השיר יצא לגמרי מהקשרו כשיר נושא של סרט, והיה לשיר אהבה, פרידה וגעגועים העומד בפני עצמו, וכזה הוא עד היום.

באותה שנה, הוציאה חוה אלברשטיין את הטוב והחשוב בתקליטיה, והוא נקרא על שם השיר הזה – "כמו צמח בר". לימים, חידשה אותו סי היימן, בתו של נחצ'ה. רק לאחד משיריו כתב נח'צה את המילים – "אני ממשיך לשיר". זהו שיר אישי, שבו מתאר נחצ'ה את מהותו כאיש של שירים, ואת האקזיסטנציאליות של שירתו. "אני ממשיך לשיר, אני ממשיך לחיות." השירה היא החיים. גם לשיר הזה יש הקשר קיבוצי. הוא היה, בקולו של נח'צה, פס הקול של הסרט "אדמה משוגעת". הסרט נתפס בתנועה כסרט אנטי קיבוצי, אולם בעיניי זהו סרט המצביע על הפער בין האידיאולוגיה הגבוהה של הקיבוץ, לבין המציאות הרחוקה ממנה. כתב האשמה אינו על דרך החיים הקיבוצית, אלא על הפער הזה. האם היה מסר קיבוצי בבחירתו של נחצ'ה לשיר בסרט הזה? האם הוא העביר לקיבוץ מסר של צמח בר? האם הוא חש בקיבוצו כמו צמח בר? ואולי הוא חש כך בחברה הישראלית? ואולי הוא חש כך בחיים, בכל אשר היה, כי באופיו היה אינדיבידואליסט, שאינו הולך בתלם אלא דבק בדרכו הייחודית, ובכל חברה היה כמו צמח בר? ייתכן.

בתשובה לשאלה של יואב גינאי "מה אתה רוצה שייכתב על המצבה שלך?" – השיב היימן: "נולד חי והלך לעולמו כמו צמח בר." ואכן, השיר ליווה אותו לדרכו האחרונה.

הקשר המתנחלי של נחום היימן

על פי הקוד החולני של השיח הישראלי, מי שאוהב את הקיבוצים, בהכרח אמור לשנוא את ההתנחלויות. לא לחלוק עליהן, לשנוא. ומי שאוהב את ההתנחלויות אמור לשנוא את הקיבוצים. נחצ'ה היימן כפר בקוד הקלוקל הזה. לאחר מותו נאמר ונכתב רבות על הקשר הקיבוצי שלו, פחות ידוע הקשר ההתנחלותי שלו. היימן הרבה להופיע בהתנחלויות ביו"ש. הוא הקים חבורת זמר של קריית ארבע ובמשך שנים, בכל מצב ביטחוני, ערב בשבוע הוא בילה ביישוב, עבד עם החבורה ונשאר ללון ביישוב. הוא הופיע איתה ביישובים רבים ביו"ש. במשך שנים הוא שידר תוכנית שבועית בנושא זמר עברי בערוץ 7. נחצ'ה השפיע אהבה על המתיישבים והם השפיעו עליו בחזרה. היישוב בית-אריה-עופרים קרא כיכר על שמו. כאשר נודע להם על מצבו הכלכלי הקשה בזקנתו, הם הקצו לו דירה ביישוב, שם הוא התגורר שנים אחדות, כשהיישוב שילם את שכר הדירה ואת כל הוצאות אחזקתה.

איני יודע מה היו עמדותיו הפוליטיות של היימן, אך הוא היה אמן טוטלי, שאמנותו – אמונתו. ואמן אמיתי שואף תמיד לחבור לכל קהל. מי שמחרימים ציבורים של מתנגדים פוליטיים אינם אמנים אמיתיים, כיוון שהם נכנעים לתכתיב של קבוצות פוליטיות רדיקליות, ומכפיפים את אמנותם לפוליטיקה קיצונית.


מתוך גיליון 1173 29/8

* כמו צמח בר – לאחר מותו של נחום היימן, הושמעו בתחנות הרדיו הקלטות ישנות של תוכניות עימו. כך שמעתי מפיו שתי גרסאות שונות על נסיבות כתיבת הלחן לשיר "כמו צמח בר". על פי גרסה אחת, הוא ישב באמצע חדר האוכל הומה האדם בבית אלפא, ולפתע נחה עליו ההשראה. הוא שלף מפית, ניתק עצמו מן ההמולה והרעש שסביבו וכתב את הלחן. על פי גרסה שנייה, הוא הלך לאסוף את בתו סי מהגן, ולפתע נחה עליו ההשראה. הוא הושיב את סי על ברכו השמאלית ועל ברכו הימנית הניח פיסת נייר וכתב את הלחן.

איזו גרסה היא הנכונה?

א. מה זה חשוב? שני הסיפורים יפים וכל אחד ראוי להיות סיפור כתיבתו של השיר.
ב. שניהם נכונים. הוא החל לכתוב את השיר בחדר האוכל, רץ לקחת את סי מהגן ומיהר לכתוב את ההמשך.
ג. שני הסיפורים נכונים, אולם רק אחד מהם הוא סיפורו של "כמו צמח בר", השני מספר את כתיבתו של שיר אחר, ונחצ'ה התבלבל באחת התכניות.
ד. כל התשובות נכונות.


חדשות אחרונות
איך נחצ'ה ואני (כמעט) התעשרנו
17/08/2021:FaceBook
היום אנו מציינים חמש שנים למותו של אחד מגדולי הזמר העברי – נחום (נחצ'ה) היימן ואני מבקש לספר על כמה פגישות שהיו לי איתו, מהן בעלות חשיבות רבה....קרא עוד

סי היימן: "אני בת של איש מאוד גדול. גאון"
02/10/2016:ישראל היום
ימי הילדות העליזים בקיבוץ, האמנים שעלו לרגל, החיים בחו"ל, היחסים המורכבים, הניתוק וההתפייסות, הפרידה בבית החולים והגעגוע הגדול שנשאר. סי היימן מדברת על אביה, נחצ'ה היימן, האיש שחיב...קרא עוד

הערות על השיר "בבוא יומי"
25/09/2016:דף הפייסבוק של יעקב גרוס
השיר "בבוא יומי" היה קיים כבר ב2012 ונקרא בשם "הצוואה". כעבור שנתיים נחצ'ה מסר לפרסום את השיר לעיתון "רוקדים". למיטב הבנתי, כל השיר נכתב בעצם ע"י נחצ'ה....קרא עוד

האזכרה וגילוי המצבה
16/09/2016:דף הפייסבוק של איריס
מבחר תמונות מטקס האזכרה וגילוי מצבה שנערך לנחום היימן במלאת 30 לפטירתו. צילמה וכתבה איריס גרינברג...קרא עוד

אזכרה - 30 לנחצ'ה היימן
16/09/2016:פייסבוק(מקורות שונים)
טקס האזכרה וגילוי מצבה כלל קריאת פרקי תהילים וקדיש ליד הקבר. לאחר מכן התכנסו החברים בהנחיית שמוליק צבי לטקס צנוע עם שירים ודברים לזכרו של נחצ'ה. ...קרא עוד

נכדו של נחצ'ה: תומר עפרון במופע לכבוד סבו
11/09/2016:זאפה
תומר עפרון, נכדו של נחצ'ה, מקדיש את המופע הראשון שלו בפסטיבל הפסנתר, לסבו שהלך החודש לעולמו ...קרא עוד

הערות על נחצ'ה
29/08/2016:חדשות בן-עזר גיליון 1173
הערות מעמוד הפייסבוק של יוסי אחימאיר כפי שפורסמו בגיליון 1173 של חדשות בן עזר...קרא עוד

לנחצ'ה היימן - - - - - - אִישׁ הַשִּׁירִים
25/08/2016:חדשות בן עזר -1172
מתוך השירון "אתמול, היום, מחר – אני ממשיך לשיר"
מועדון הזמר בני-שמעון, קיבוץ דביר, שירון מס' 275
כ"ג בטבת תשע"ד – 26 בדצמבר 2013...קרא עוד

חיפה נפרדת מנחום (נחצ'ה) היימן
25/08/2016:פייסבוק
אפי נצר מנחה מופע פרידה מנחום היימן בהשתתפות ביתו סי, ואמנים נוספים. המופע בחסות עיריית חיפה ....קרא עוד

כמו צמח בר
25/08/2016:חדשות בן-עזר גיליון 1172
לפני מספר שנים נחצ'ה נרשם לקבל את כתב העת העיתי "חדשות בן עזר" וקרא אותו בשקיקה. בגיליון מס' 1172 שוב כותב אורי הייטנר על נחצ'ה ועל פועלו....קרא עוד

"שירים עד כאן" מקאמה-נחום היימן
25/08/2016:פייסבוק
השבוע במקום שיר השבוע, מקאמה לאיש השירים נחום היימן,נחצ'ה, שהלך לעולמו....קרא עוד

אורי הרפז: אני ממשיך לשיר את שיריו של נחצ'ה
24/08/2016:פייסבוק
...קרא עוד

מחשבות וזכרונות עם סיום השבעה
24/08/2016:FaceBook
בדיסק אוסף האחרון שהוציא הוא כתב לי בהקדשה "היונה שבחיי" זכיתי...קרא עוד

חדשות בן-עזר - לזכרו של נחום היימן
22/08/2016:חדשות בן-עזר
לפני מספר שנים נחצ'ה נרשם לקבל את כתב העת העיתי "חדשות בן עזר" וקרא אותו בשקיקה.
בגיליון מס' 1171 כותבים על נחצ'ה ועל פועלו....קרא עוד

יעקב גרוס: חופים הם לפעמים געגועים לנחצ'ה
19/08/2016:פייסבוק
הספד שכתבתי לנחצ'ה - ונבצר ממני לקרוא אותו למוקיריו (אפשר לשתף)...קרא עוד

אורי הרפז: ערב עצוב מאוד. נחצ'ה איננו
19/08/2016:פייסבוק
אני מרגיש הקלה על שהספקתי להוציא את האלבום של יצירותיו על גיטרה בעודו עמנו, ולתת לו את הכבוד הראוי לו - וגם עוד כמה רגעי חיוך ואושר....קרא עוד

נחום היימן הובא למנוחות
18/08/2016:Walla
מאות ליוו את חתן פרס ישראל נחום היימן בדרכו האחרונה. "נחצ'ה הוכיח שוב ושוב את כוחה של המנגינה", ספדה שרת התרבות והספורט בטקס האשכבה בקאמרי...קרא עוד

סי היימן בלוויית אביה: "היית אדם נדיר, אבל גם זאב בודד"
18/08/2016:YNET
מאות אנשים ליוו את חתן פרס ישראל, המלחין והיוצר נחום (נחצ'ה) היימן, בדרכו האחרונה. "ממשיכה את מנגינתך לילה לילה, ואמשיך", ספדה לו בתו סי. מעל הקבר הטרי שרו הנוכחים את "חופים" ונפרד...קרא עוד

סי היימן נפרדת מאביה בטקס לזכרו: "היכן שלא היית, שם ניגנת"
18/08/2016:YNET
הזמרת דיברה בטקס האשכבה של אביה, המלחין נחום (נחצ'ה) היימן, שהלך לעולמו בגיל 82. "הוא מת לי בידיים", אמרה, וסיפרה על צוואתו: "הוא ביקש שלא נבכה, שנשיר אותו". השרה מירי רגב: "הוא הי...קרא עוד

נפרדים: השירים הגדולים של נחום היימן
17/08/2016:YNET
יצירתו הענפה של נחום (נחצ'ה) היימן הציבה לא מעט נכסי צאן ברזל בזמר העברי, כבר מימי קום המדינה. בין אם היו אלה שיריו של נתן יונתן, ביצועיהן של הלהקות הצבאיות או אלבום אהוב לילדים, ב...קרא עוד

בוז'י הרצוג מבקר את נחצ'ה
27/05/2016:פייסבוק
בזמן הדיונים בין הליכוד והמחנה הציוני מצא הרצוג זמן לבוא לבקר את נחצ'ה בבית אור בכפר סבא ...קרא עוד

יום הולדת לנחצ'ה
02/05/2016:פייסבוק
שישי אישי חוגגים לנחצ'ה יום הולדת עם המנחה שמוליק צבי ואמנים אורחים ...קרא עוד

ערב הוקרה לנחצ'ה בבית היוצר
01/05/2016:פייסבוק
ערב מחווה מיוחד בחסות קבוצת "יוצרים בצוותא" בו אמני הקבוצה ואומנים אורחים ישירו את שיריו של נחצ'ה....קרא עוד

ערב מחווה והתרמה למען נחצ'ה
10/03/2016:פייסבוק
ועד כפר גנים ג' ומתנס עולמות הזמינו את אוהבי הזמר העברי לערב מרגש עם שיריו של נחום היימן...קרא עוד

נחום היימן עבר לגור בדיור מוגן
27/01/2016:פייסבוק
לנחום היימן חתן פרס ישראל לזמר העברי יש בית חדש. אתמול העברתי אותו לדיור מוגן בבית בכפר. "בית אור" רחוב בן יהודה 71 כפר סבא. תודה מקרב לב לבעלים דורי זלצר לעובדת הסוציאלית יעל אטיא...קרא עוד


לזכרו. כיתוב/עיצוב: גלי רביץCopyright ©2012 כל הזכויות שמורות
[ניהול תוכן] [מפת האתר]
Powered by Smarty-3.1.12 and ApPHP MicroCMS Pro v3.9.x
שלום , אתה מחובר עם שם משתמש:
server:nachumheiman.co.il